محل تبلیغات شما

چه کنیم خدمت امام زمان (علیه السلام) برسیم؟

مرحوم آیت الله تولایی_خراسانی  فرمود:

از من می‌پرسند چه کنیم خدمت امام زمان علیه السلام برسیم؟ وظیفه ما چیست؟ سائلین، مختلف هستند. من می‌ خواهم سؤالات شما را ای سائلین مختلف الدّرجه و مختلف الطبقه، جواب دهم. جواب، یک کلمه است. تعیین وظیفه همه شما شیعیان هم هست، و آن این است که شیعه باید امام زمان علیه السلام را بیشتر از بچه‌اش دوست بدارد. حدیثی هست معتمد و معتبر که هم شیخ طوسی و شیخ صدوق رضوان الله علیهما نقل کرده اند که پیامبر صلّی الله علیه و آله فرمودند: ایمان به من نیاورده است آن ‌کسی ‌که من را از خودش بیشتر دوست نداشته باشد و اولاد من را از اولاد خودش بیشتر دوست نداشته باشد. کسی که اینطور باشد، ایمان به من نیاورده است.
محبت، گوهر عجیبی است. حدیث معتبر داریم که فرمودند: مَن أحَبَّ حَجَراً حَشَرَهُ اللهُ مَعَهُ» و حدیث معتبر داریم که پیامبر صلّی الله علیه و آله فرمودند: هَلِ الدّینُ الَّا الحُبُّ». باید امام زمان علیه السلام را دوست بدارید. باید او را از فرزندتان بیشتر دوست بدارید. اگر در این وادی افتادید و لو یک منزل رفتید، چیزهایی درک خواهید کرد که حالا با هزار مَن کتاب خواندن نمی ‌فهمید. با پنجاه سال درس خواندن هم نخواهید فهمید. این حلوای طنطنانی است تا نخوری ندانی است. این، موضوعِ اکتسابی و استماعی نیست، شهودی و عینی است. باید در رشته‌اش بروید تا بفهمید چه خبر است. باید امام زمان علیه السلام را بیشتر از بچه خود دوست بدارید. هرچقدر دوست می ‌دارید به همان اندازه به آن حضرت چسبیده‌اید. هر اندازه محبّت دارید به همان میزان، پیوند شما گرفته است. هرقدر محبّت دارید، به همان اندازه متولّی ولای او شده ‌اید، و محبّت، آثار دارد. محبّت، نشانه دارد و به لفظ نمی ‌شود.
محبّت در ما نیست، معطل نشوید. صدی، نود و نه دروغ می‌گوییم. اگر باشد، به حقّ حق قسم، بر خودتان فوری‌ چیزهایی روشن می ‌شود. هنگامی ‌که بین چشمه و دریا اتصال برقرار شود، آب سریعاً از دریا به چشمه می ‌آید و آب چشمه عوض می ‌شود. اتّصال به کانون عطر که پیدا کردی سریع معطّر می ‌شوی. می‌فهمید چه می‌گویم؟
حبّ، اتصال است. روح به روح متّصل می‌شود. اتصال جسمانی این است که من تو را بغل بگیرم. بدنم به بدنت بچسبد. اما اتّصال ، به مسائل اتّصال جسمانی نیاز ندارد. حبّ، اتصال روحی از محبّ به محبوب است. همین که اتّصال پیدا کرد، حبّ محبوب بر محبّ غلبه می ‌کند. از عطر او به این هم می ‌رسد. از بوی خوش او به این هم می ‌رسد. از نورانیت او به این هم می ‌رسد. سایر کمالات او از علمش، حلمش، نورانیتش، قداستش، نظافتش نیز اینچنین است. اگر محبّت باشد، محبّ تغیر می یابد. کم کم محبّتش به پایه ‌ای می ‌رسد که مصلحت است در این که اتصال جسمانی هم باشد. خودشان را به تو ارائه می ‌دهند. دستگیری ‌ات می‌کنند، مثل هزاران هزار که کرده ‌اند.
ای کسی‌که می‌خواهی خدمت حضرت برسی! ای کسی‌که می‌خواهی مقامات صالحه و درجات عالیه در دستگاه امام زمان پیدا کنی! ای شیعه‌ای که اسمت را مؤمن گذاشته ‌ای! وقتی مؤمن خواهی بود که امام زمان علیه السلام را بیشتر از بچه ‌ات دوست بداری، لااقل به قدر بچه ‌ات دوست بداری، لااقل به قدر رفیقت دوست بداری، لااقل به اندازه شاگرد مغازه ‌ات که سالها برای تو کار کرده و كارگشای توست دوستش بداری. این، کلید وصل است. این، کلید وصال است. اگر توانستي با اين كليد، قفل را باز كني، به وصالش نايل مي ‌شوي؛ و الاّ ديگر بیخود معطّل نشويد.

ایت الله حسن زاده املی

فضائل علی علیه السلام

امام زمان علیه السلام

دوست ,علیه ,زمان ,امام ,هم ,السلام ,امام زمان ,علیه السلام ,زمان علیه ,می ‌رسد ,السلام را ,علیه السلام برسیم؟ ,دوست بداری، لااقل ,حدیث معتبر داریم

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها